بی خوابی را جدی بگیرید

بی خوابی را جدی بگیرید

مائده پاینده مائده پاینده
سایر 03 اسفند 99

 

بی خوابی را جدی بگیرید!

 

بی‌خوابی بسیار رایج است. استرس، فعالیت‌های روزانه و سرعت بالای کار و زندگی می‌تواند خوابیدن در شب را دشوار کند. کم خوابی و بی‌خوابی هم مانند خوابیدن بیش از حد و طولانی مدت می‌تواند برای سلامتی شما بد باشد. ما در این مقاله  دیاتل مگ درمورد مطالعه‌ای علمی که اهمیت خواب سالم را بازگو می‌کند، صحبت خواهیم کرد.

 

خواب به ما کمک می‌کند تا سموم بدن را دفع کنیم!

 

خواب سیستم ایمنی بدن، سیستم تنفسی و سطح انرژی ما را احیا می‌کند و به مغز ما امکان می‌دهد علاوه بر تنظیم فشار خون و ضربان قلب ما، اطلاعاتی را که در طول روز به دست آورده است، پردازش کند. همچنین سموم تولید شده و ناشی از فعالیت عصبی که در طول روز تجربه می‌کنیم را از بین می‌برد. وقتی ساعات کافی استراحت نداریم، این سموم در طولانی مدت باعث می‌شود که مغز به سلول‌های خود حمله کند و آنها را بخورد.

 

بی خوابی را جدی بگیرید

 

مطالعه روی موش‌ها

 

تیمی از دانشمندان علوم اعصاب، به سرپرستی میشل بلسی از دانشگاه پلی تکنیک مارچه در ایتالیا، تحقیقاتی را روی موش‌ها انجام دادند: سه گروه موش در این آزمایش بودند اولین گروه زیاد می‌خوابیدند، گروه دوم  کمتر از ۸ ساعت در روز و گروه سوم باید ۵ روز متوالی هوشیار باشند تا دانشمندان بتوانند تغییرات مغز  را مشاهده کنند.

آستروسیت‌ها مسئول تمیز کردن مغز هستند و در موش‌ها نیز حضور دارند. بدین ترتیب بود که با مشاهده فعالیت این سلول‌ها ، آنها توانستند نتیجه‌ای بدست آورند که حیرت آور بود. در پایان آزمایش، مغز موش‌هایی که به اندازه زیاد خوابیده بودند، دارای میزان فعالیت آستروسیت ۶٪ ، گروه دوم دارای سطح فعالیت آستروسیت ۸٪ و گروه سوم سطح فعالیت آستروسیت‌ها ۵/۱۳ درصد داشتند. با کم شدن فعالیت آستروسیت سلول‌های مغزی خود را می‌خورند.

 

نکته مهم اینکه خوابیدن بیش از حد گرچه باعث کاهش این عملکرد نمی‌شود، اما ما را مستعد ابتلا به بیماری‌های دژنراسیون مانند آلزایمر یا  زوال عقل در طولانی مدت می‌کند.

 

بی خوابی را جدی بگیرید

 

نکاتی برای خواب بهتر

 

روش‌ های مختلفی وجود دارد که اگر گاهی بی‌خوابی را تجربه می‌کنید به شما کمک می‌کند که راحت‌تر به خواب بروید، اما اگر مشکل شما پایدار است، توصیه می‌کنیم به یک متخصص مراجعه کنید.

 

  • مراقبه و مدیتیشن را امتحان کنید!

 

  • دمای محیط اتاق خواب خود را تنظیم کنید.

 

  • استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود کنید.

 

  • هر شب در یک ساعت خاص به رختخواب بروید.

 

  • میزان مصرف کافئین را کاهش دهید.

 

  • خود را برای مدت زمان متوسط ​​در معرض نور آفتاب قرار دهید.

 

 

 

 

دیاتل مگ امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید

 

 

 
شاید خوشتان بیاید
صفحه اصلی
برندها
سبد خرید
مجله
منو