علائم مهم کمبود ویتامین A در بدن

علائم مهم کمبود ویتامین A در بدن

مائده پاینده مائده پاینده
سایر 04 اسفند 99

 

علائم مهم کمبود ویتامین A در بدن

 

تمام ویتامین‌ها برای انجام بخش عمده از عملکرد روزانه بدن ضروری هستند. ویتامین آ نقش مهمی در بینایی خوب، یک سیستم تولید مثلی مؤثر و پوست سالم دارد. این ماده در غذاهای متنوعی وجود دارد اما خطر کمبود آن به ویژه در مادران باردار، نوزادان و کودکان در مراحل اولیه رشد وجود دارد. 

 

علائم مهم کاهش ویتامین آ در بدن:

 

۱. پوست خشک: ویتامین آ یکی از عناصر اصلی بدن برای ترمیم بافت‌های پوستی است و به نوبه خود، آن را هیدراته نگه می‌دارد. یک علامت بسیار رایج کمبود ویتامین A ، بروز اگزما است. وقتی رخ می‌دهد که پوست در نتیجه خشکی پیش از حد قرمزرنگ می‌شود به طوری که به نظر می‌رسد پوست شما آسیب دیده است. در این موارد می توانید از یک کرم مرطوب کننده حاوی ویتامین A استفاده کنید.

 

۲. شب کوری: سیگنال کم بینایی در شب یا شب کوری یکی از شایع ترین علامت‌های کمبود ویتامین A است که به نام نکتالوپیا نیز شناخته می شود این مشکل چشمی دیدن در تاریکی را دشوار می کند. در محیط های کم نور، پردازش تصاویر غیرممکن می‌شود.

 

علائم مهم کاهش ویتامین آ در بدن

 

۳. آکنه: همانطور که در بالا گفته شد، ویتامین A یکی از ترمیم‌کنندگان عالی بافت پوست است. در صورت عدم وجود آن، صورت ممکن است خشک شود و به همین دلیل، روغن زیادی تولید می‌کند که جوش ایجاد می‌کند.

۴. مشکلات باروری: کمبود این ماده می‌تواند باعث ناباروری شود. سیستم‌های تولید مثل زن و مرد در صورت مصرف آن بهتر عمل می‌کنند و باعث افزایش باروری می‌شود. از دست دادن بارداری نیز گاهی در اثر کمبود ویتامین A است.

۵- بهبود زخم: بدن به لطف تولید کلاژن تمایل به بهبود زخم‌ها در مدت زمان کوتاهی دارد. این پروتئین در ارگانیسم‌های سالم یافت می‌شود و به لطف آن پوست و خون می‌توانند سالم بمانند. ویتامین A به تولید آن کمک می‌کند. بنابراین اگر متوجه شدید که پوست شما در بهبود زخم ها مشکل دارد، باید بررسی کنید که آیا به اندازه کافی غذاهایی مانند هویج، پرتقال، شیر و گوشت قرمز مصرف می‌کنید.

۶. رشد آهسته یکی از نشانه هایی است که باید بیشتر از همه به آن توجه کنید خصوصاً در نوزادان و کودکان. مهم است که از ماه سوم بارداری ویتامین A مصرف شود و آن را در سالهای اول زندگی خود به کودک بدهد. این ماده مسئول رشد بینایی و سیستم ایمنی کودک و همچنین رشد بدن کودک و تغییرات جسمی در مادر است.

۷. چشم خشک: یکی از مهمترین علائم کمبود این ماده، عدم توانایی در ایجاد اشک و مرطوب کردن چشم است. اگر این ناراحتی ادامه یابد، می‌تواند به تضعیف کامل قرنیه و از بین رفتن بینایی منجر شود.

 

علائم مهم کمبود ویتامین A در بدن

 

غذاهای مفید برای کاهش این علائم:

 

غذاهایی که در آن می توانید ویتامین A پیدا کنید و در رژیم غذایی خود بگنجانید در زیر آمده که با مصرف آنها به سرعت متوجه تغییراتی در بدن خواهید شد.

تخم مرغ: یک تخم مرغ آب پز حاوی ۸٪ ویتامین آ است که باید روزانه مصرف کنیم. 

اسفناج: در یک فنجان پخته شده ۱۰۰٪ ویتامین A وجود دارد. 

سیب زمینی شیرین و هویج : این دو ماده غذایی یکی از بهترین منابع ویتامین آ هستند زیرا در یک فنجان از آنها بیش از نیاز روزانه بدن از این ماده وجود دارد.

 

 

 

دیاتل مگ امیدوار است ازاین مقاله لذت برده باشید

 

 

 

شاید خوشتان بیاید
صفحه اصلی
برندها
سبد خرید
مجله
منو