همه چیز در مورد جوش صورت

همه چیز در مورد جوش صورت

مائده پاینده مائده پاینده
سایر 18 بهمن 99

 

همه چیز در مورد جوش صورت

 

جوش چیست؟

 

جوش صورت یا همان آکنه مشکل بسیاری از افراد به خصوص در ایام نوجوانی است. افراد زیادی هستند که در دوره‌های مختلف زندگی خود با این مشکل دست و پنجه نرم کرده و گاه نیز با مشکلات روحی و روانی بسیاری مواجه می‌شوند. اکثر ما جوش را دانه‌های قرمز کوچکی می‌دانیم که بیشتر روی صورت ایجاد می‌شوند اما جوش صورت انواع مختلفی دارد که تنها یکی از آن ها قرمز رنگ است. جوش های سرسیاه که همان جوش های سرباز هستند، جوش های سرسفید یا همان جوش‌های سربسته، پاپول یا همان برآمدگی‌های قرمز کوچک، ضایعات کیستیک یا همان توده‌های چرکین زیر پوست، پوسچولها یا همان جوش های قرمز رنگی که در نوک خود چرک دارند و گرهک ها یا ندول ها یا همان توده‌های سفت و بزرگ در زیر پوست از انواع جوش های صورت هستند که ممکن است برخی به چند مورد از آن ها مبتلا شده باشند و برخی نیز تنها یکی از آن ها را در صورت خود مشاهده نمایند.

 

چرا جوش می‌زنیم؟

 

زمانی که فولیکول های مو با سلول های مرده پوست و چربی بسته می‌شوند آکنه و یا جوش پدیدار می‌شود که ممکن است روی سینه، روی صورت، روی شانه‌ها، بالای کمر و حتی روی بازوها را درگیر کند چرا که این نواحی بیشترین تعداد غدد تولید کننده چربی را دارند.

تولید بیش از اندازه چربی، فعالیت بیش از اندازه آندروژن ها و باکتری ها از دیگر عواملی هستند که باعث ایجاد جوش صورت می‌شوند.

زمانی که دیواره فولیکول متورم شود ممکن است جوش های سرسفید را به وجود آورد. زمانی هم که سر فولیکول مسدود شده باز مانده و تیره شود ممکن است جوش های سر سیاه را به وجود آورد. جوش های سرسیاه روی پوست صورت همچون آلودگی هستند که گویی در منافذ پوست گیر کرده‌اند. اما واقعیت این است که حفره مملو از چربی و باکتری است و زمانی که در معرض هوا قرار می‌گیرد قهوه‌ای رنگ می‌شود.

جوش های قرمز التهابی نیز دارای مرکز سفیدی هستند و زمانی به وجود می‌آیند که فولیکول های بسته شده مو یا با باکتری ها آلوده شده و یا این که ملتهب شده‌اند. التهابات و انسدادهای ایجاد شده در عمق فولیکول ها، توده‌های کیستیک زیر پوست را به وجود می‌آورند.

 

راه درمان جوش صورت چیست؟

 

برای درمان جوش صورت و جای جوش که چهره را بسیار زمخت نشان می‌دهد دو روش کلی وجود دارد: 1) استفاده از راهکارهای شیمیایی که البته باید با مراجعه به پزشک و زیر نظر او انجام بگیرد و 2) استفاده از راهکارهای خانگی که ما در این نوشتار به معرفی و توضیح این راهکارها می‌پردازیم.

 

همه چیز در مورد جوش صورت

 

راهکارهای خانگی برای درمان جوش صورت

 

 

استفاده از یخ برای درمان جوش صورت

 

چنانچه جوش به طور کامل عفونی نشده است، می‌توان برای درمان آن از یخ استفاده کرد. چرا که یخ التهاب را کاهش می‌دهد و غدد چربی را منقبض کرده و چربی‌های اضافه و میکروبهای درون آن را به بیرون از پوست می‌راند.

برای استفاده از این روش بهتر است به روش زیر عمل کنید:

ابتدا یخ را روی یک پارچه تمیز بگذارید و سپس پارچه را روی قسمتی که در حال جوش زدن است چند ثانیه نگه دارید. این کار را در روز چند مرتبه تکرار کنید.

 

استفاده از عسل برای درمان جوش صورت

 

از آنجایی که عسل خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد می‌تواند به راحتی عوامل میکروبی اطراف غدد چربی را از بین ببرد.

برای استفاده از این روش بهتر است به روش زیر عمل کنید:

اپلیکاتور پنبه‌ای استریل را به عسل طبیعی آغشته کرده و روی قسمتی از پوست که جوش دارد بمالید. بعد از گذشت نیم ساعت پوست خود را با آب گرم شست و شو دهید.

 

استفاده از ماسک عسل و دارچین برای درمان جوش صورت

 

عسل و دارچین هر دو منبعی از آنتی اکسیدان های قوی هستند لذا برای مبارزه با چربی‌ها و کاهش التهاب بسیار مناسبند.

برای استفاده از این روش می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

ابتدا دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری دارچین مخلوط نماید تا حالت خمیری شکل به خود بگیرد. سپس صورت خود را تمیز بشوید و خمیر به دست آمده را روی صورت خود بمالید. بعد از گذشت 10 الی 15 دقیقه صورت خود را شسته و خشک نمایید.

 

همه چیز در مورد جوش صورت

 

استفاده از آبلیمو برای درمان جوش صورت

 

آبلیمو ماده‌ای میکروب کش است که به راحتی می‌تواند ارگانیسم های میکروسکوپی موثر در ایجاد جوش را از بین ببرد. از طرفی با خاصیت جمع کنندگی که دارد می‌تواند چربی های جمع شده را به بیرون براند.

برای استفاده از این راهکار می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

یک گوش پاک کن استریل پنبه‌ای بردارید آن را به آبلیمو آغشته کنید و سپس روی جوش صورت خود بمالید. چنانچه صورت شما جوش های عمیق تری دارد می‌توانید آبلیمو را با دارچین مخلوط کرده و هنگام خواب روی جوش خود بمالید تا صبح روی صورت باقی بماند. البته این روش برای کسانی که صورت بسیار حساسی دارند توصیه نمی‌شود.

 

 

دیاتل مگ امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید

 

 

 

 

 

شاید خوشتان بیاید
صفحه اصلی
برندها
سبد خرید
مجله
منو